Ana Sayfa Gündem 15 Ocak 2023 79 Görüntüleme

Başkan Ergin, Çalıştay Bize Işık Tutacak Önümüzü Aydınlatacak

Üç gün boyunca devam eden Ayvalık Turizm Vizyonu Çalıştay’ının son gününde ortak akıl masalarından çıkan istem ve teklifler Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi Prof.Dr. Ayhan Gökdeniz tarafından okundu.

Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, çalıştaydan çok hoş tekliflerin geldiğini ve kendilerine ışık  tutacağını ve önlerini aydınlatacağını söyledi. Lider Ergin,”İşin özünde bu çalıştayı neden yaptık? Önümüze bir vizyon koyalım olması gereken şeyler koruyarak büyütmekten kelam ediyoruz. Bu yalnızca imar manasında değil, bütün kentin korunmasına yönelik teklifler hoş teklifler var. Bunlar bize bu çalıştaydan sonra bize ışık tutacaktır önümüz aydınlatacaktır . Ayvalık Turizm Vizyonu Çalıştayı’nın. Ayvalık, Balıkesir ve ülkemiz için iyi olmasını diliyorum” dedi

Düzenlenen çalıştay ile herkesin gayretlerini gördüklerini lisana getiren Lider Ergin emeği geçen herkese teşekkür ederek, çalıştayda gerçekleştirilen tüm konuşma ve ortak akıl masalarından gelen değerlendirmelerin bir kitapçıkta toplanarak tüm kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Gelen tekliflerden bir kısmının proje olarak sürdürüldüğünü, kimilerinin kısa ve uzun vadede yaşama geçirileceğini hatırlatan Belediye Lideri Mesut Ergin, “Gelen kimi teklifler var ki örneğin ulaşım ve otopark hususları bizi aşan mevzular, büyükşehir ve bakanlıklarla çözülecek hususlar.  Bizim belediye olarak bütçemiz aşikâr yapabileceğimiz faaliyet alanları muhakkaktır. Ticaret odası ve bileşenleri ile ortak çalışmayı esasen biz birlikte yürütüyoruz. Örneğin şubat ayında EMITT fuarına Ticaret odamızla birlikte gidiyoruz” dedi.

Kültür rotaları konusuna da değinen Lider Ergin, kısa bir mühlet sonra rotaların sonuçlanacağını duyurdu. Kentin korunarak büyümesi konusunda çalışmaların tamamlandığını ve revize imar planlarının hazırlandığını belirten Lider Ergin, butik otel işletmeciliği konusunda da bir karara varılması gerektiğini hatırlattı. Butik otel konusunda halkla birlikte el sıkışarak karar alınması gerektiğini vurgulayan Lider Ergin, muhafaza imar planlarının çok kısa mühlet içinde yaşama geçirmek istediklerinin altını çizdi.

Ayvalık’ta çok sayıda aktiflik yapıldığını, çok sayıda yapmak yerine nitelikli etkinlikler ile kente damga vurulması gerektiğine inandıklarını söz eden Lider Ergin şöyle konuştu:

“Ulusal fuarlara katılmaya uğraş ediyoruz. Daima bir arada bu fuarlarda bilhassa gastronomi fuarlarında olmak isteriz. Ayvalık’ta cidde etkinlikler yapıyoruz, daha çok yapmak yerine vurucu aktiflik yapmayı gereğini hissediyoruz. Güçlü sivil toplum örgütlerimiz var. Bize çok güç veriyorlar. Her STK başka aktiflik yapmak istiyor, biz orada zorlanıyoruz. Nitelikli Ayvalık’a mal olacak etkinliklere dönüştürmeliyiz. Önümüzde UNESCO süreci var. Önemli manada kalıcı listede yer almak istiyoruz. Ayvalık milletlerarası gözle bakılıp korunması gereken bir alan. İmar afları Ayvalık üzere kentlerde uygulanmaması gerekiyor. Kaçak yapılarla uğraşırken af geliyor UNESCO’ya nasıl gireceğiz. Bu açıdan daha memleketler arası gözle korunması gerekiyor kentimiz. Sokak uygunlaştırma çalışmalarımız bu kentin olmazsa olmazı. Üç bine yakın tescilli yapıların korunması gerekiyor, bu manada belediye olarak belirli kimi sokaklar için proje hazırladık kaynak arayışı içindeyiz, kimi sokaklar örnek olsun diye  güzelleştirerek, Ayvalık’ın bu türlü olması gerektiğini savunacağız.”

Kooperatif konusuna da değinen Lider Ergin, baştan beri savundukları bir çalışma olduğunu, belediye çatısı altında değerli bir attıklarını belirtti. Belediye olarak öncülük ederek kooperatifçiliği tabana yaymayı hedeflediklerini vurgulayan Lider Ergin, bu mevzuda ikna çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ayvalık’a mimarlık ve hoş sanatlar fakülteleri üzere okulların açılması gerektiğine değinen Lider Ergin, “Mimarlık fakültesi için yer arandığını söylediler. Ayvalık’a yakışan bu fakültedir. Hoş sanatlar yahut mimarlık fakültesi olmasıdır” dedi.

Çok sayıda dalış merkezinin bulunduğunu kırmızı mercanların değerli bir destinasyon olduğunu da işaret eden  Lider Ergin, gastronomi kenti Ayvalık’ta coğrafik işaret konusunda da lor tatlısına coğrafik işaret alındığını, akabinde, papalina, kirli hanım peyniri, sepet peyniri, kara diken ve Ayvalık tostu üzere eserler içinde coğrafik işaret alma teşebbüslerinin olduğunu söyledi. Lider Ergin, “İşin özünde bul çalıştayı neden yaptık. Önümüze bir vizyon koyalım,olması gereken şeyleri koruyarak büyütmekten kelam ediyoruz. Bu yalnızca imar manasında değil bütün kentin korunması üzere bunlara yönelik teklifler, hoş teklifler var. Bunlar bize bu çalıştayda ışık tutacak önümüzü aydınlatacak. Bu çalıştayın ülkemize, Balıkesir’e ve Ayvalık’a iyi olmasını diliyorum” dedi.

 

ÇALIŞTAY RAPORU

13-15 Ocak 2023 tarihleri ortasında Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Kent Kurulu ve Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği koordinatörlüğünde, Cunda Uygulama Otelinde gerçekleştirilen “Ayvalık Vizyon Çalıştayında” 2 gün boyunca oturumlarda tartışılan mevzu ve teklifler ve yeniden Ortak Akıl Masalarından çıkan sorun ve tespit ve tahlil teklifleri noktasında bir Sonuç Raporu ortaya çıkmış ve bugün, bu saat prestijiyle kamuoyu ile paylaşılıyoruz.

21. yüzyılın Ayvalığı;

İklim değişikliğine daha dirençli,

Ulusaldan globale yanlışsız genişleyen bir kent vizyonu,

Zengin tarihi dokusunu ve mirasını koruyan,

Çoğulcu, Dayanışmacıve Kozmik,

Her Ayvalıklıya daha fazla fırsat sağlayan,

Bilimi eğitimi ve sanatı önceleyen bir Ayvalık hayal ediyoruz.

21. yüzyılda Ayvalık’ta birlikte yaşamayı ve ömür kültürünü  tüm canlılarla sürdürülebilir  kılmayı ve bu doğrultuda vizyoner ve inovatif projeler geliştirmeye çalışacağız.

 • Ayvalık’ta bilhassa yakınşehirbutik kümeler için kongre ve toplantı turizmi özendirilmelidir. Kongre turistleri yüksek harcama yapan üst seviye gelir kümesi tüketicileridir. Ayvalık bu cins kümeler için tercih edilen bir kongre merkezine dönüştürülmelidir.
 • Ayvalık’taki altyapı probleminin ilgili taraflarca, (merkezi hükümet, büyükşehir ve ilçe belediyesiyle birlikte)ortak hareket ederek  tahlile kavuşturulmalıdır. 
 • Ayvalık ve köylerinde kooperatif şuuru geliştirilmeli ve bayanlar, gençler ve dezavantajlı kümelerin teşebbüsleri kooperatifler yoluyla desteklenmelidir.
 • Yaşadığımız alanlarda doğal olarak yalnız değiliz. Flora ve fauna dediğimiz bitki ve hayvan topluluğu ile birlikte yaşamaktayız. Münasebetiyle, bu habitata hürmet duyulmalı, ekolojik ömür alanlarına dokunulmamalı, sokak hayvanları için kollayıcı programlar uygulanmalıdır.
 • Özellikle pandemiden sonra büyük kentlerden (İstanbul, Bursa, Ankara gibi) kıyı kentlerine gelen göç akımının bir planlama dahilinde yapılmalıdır.
 • Ayvalık; 17 Nisan 2017 tarihinde, UNESCO Dünya Mirası Listesi; TentativeLists, REF.No.6243, Ayvalık IndustrialLandscape)Projesi: Ayvalık UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne (Geçici Liste) girmiştir. Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Asil Liste’ye girme çalışmaları hızlandırılmalıdır. 
 • Bölgede; Menemen (Foça), Aliağa, Bergama, Ayvalık, Burhaniye ve Edremit Ticaret Odaları tarafından yürütülen ‘Kuzey Ege’nin İncileri’   projesine güncellenmeli ve paydaşlarca desteklenmelidir. 
 • Midilli Adasıyla milletlerarası ortak tıp programının oluşturulması ismine cins operatörleri Ayvalık’a davet edilmeli ve ve birlikte cins programları organize edilmelidir.
 • Macaron BölgesindeHagiaTriada Kilisesi (Eski Tütün Deposu) ve Cunda Adası’nda yer alan Panaya Kilisesi ve benzeri tescilli binaların onarım çalışmalarına başlanıp, yeni kimlikle kullanıma açılmalıdır. 
 • 2018’de hizmete açılan AyvalıkAyazması yâda eski ismiyle Faneromeni Kilisesi  uluslararası turizm pazarına sunulmalıdır. Kilisenin içinde yer alan, “kutsal su” ismiyle bilinen ve birçok hastalığa düzgün geldiğine inanılan su için bilhassa Midilli’den ziyaretçiler gelmektedir. Bu talep, uluslararası arenaya taşınmalıdır.
 • Ayvalık’ta 1800’ün üzerinde bulunan tarihi tescilli binalar  bir makro proje (Safranbolu, Beypazarı ve Bursa Cumalıkızık) olarak ele alınmalı, bürokratik formaliteler, finansman ve uygulama boyutu birlikte değerlendirilmelidir.
 • Ayvalık’ta (oldcity, oldtown) eski sokak ve bina dış cephelerinde iyileştirmeler  yapılarak yahut en azından bu emelle bir iki eski sokak bu imgeye kavuşturularak   kültür gayeli yerli ve yabancı turistlerin gelmeleri teşvik edilmelidir.  Kültür ve turizm için “oldcity” çok değerli bir kavramdır. Ayvalık bu açıdan çok şanslıdır. Eski ve öyküsü olan örneklere sahiptir. Bu nedenle “oldcity” denilen alanlar araç trafiğine kapatılmalı ve yalnızca yayaların kullanımına sunulmalıdır.
 • Eski Ayvalık’tabir kültür rotası yaratılmalı ve etrafa ziyan vermeyen taşıma araçlarıyla(akülü yahut elektrikli araçlarla) turlar düzenlenmelidir. Bu alanlarda  sokak sağlıklaştırması yapılmalıdır.
 • Ayvalık’ta bütün paydaşlar için (konaklama işletmeleri, seyahat acentaları, restoranlar ve cümbüş işletmeleri) bir turizm eğitim seferberliği başlatıp, ziyaretçi memnuniyetini maksimize etmeye çalışılmalıdır.
 • “Koruyarak kullanma”ilkesi çerçevesinde yörenin taşıma kapasitesine dikkat edilmeli ve zorlanmamalıdır. Zira, ‘çok turist çok gelir’ manasına gelmez. Kıymetli olan yüksek gelir grubuna ilişkin tüketicilerin yöreye çekilmesidir
 • Ayvalık’a gelen yerli ve yabancı turistler için etrafa hassas ve saygılı  davranmaları için bilinçlendirme ve farkındalık projeleri uygulanmalıdır
 • Şehir giriş ve çıkışlarında  önemli etraf ve imaj kirliliği yaratan unsurlar kaldırılmalı ve tanıtım için dijital ve mobil uygulamaların yaygınlaştırılması teşvik edilmelidir.
 • Ayvalık kent dokusunu ve mimarı yapıyı bozmayan bina imalinin yahut onarımın teşvik edilmesi ve kent siluetinin korunması son derece kıymetli bir bahistir. Bu noktada kararlılık sürdürülmelidir.
 • Bölge tıpkı vakitte verimli tarım yerlerine de (Altınova) sahiptir. Bölgede bilhassa organik tarım özendirilmeli ve şarapçılık teşvik edilmelidir. Bu çalışma, bölgede “agro turizmin” de önünün açılmasına vesile olacaktır.
 • Bölgenin iki stratejik eseri turizm ve zeytinciliktir. Bu nedenle, bölgede kesinlikle 4 yıllık  Mimarlık Fakültesi yahut Hoş Sanatlar Fakültesi açılmalıdır. 
 • Kent Çekiciliklerin çoğalması noktasında müze, kültür ve sanat galerisi mekanları  (Örneğin Zeytinyağı, Sabun, Tuz Müzesi,  Kent Belleği Müzesi, Gastronomi Müzesi ve Mübadele Müzesi gibi) ” açılmalıdır.
 • Eski Ayvalık’ta sokaklara mana kazandırılması yoluyla çekiciliklerin artırılmasında yarar vardır. (Örneğin; Meyhane Sokağı, Sanat Sokağı, Antikacılar sokağı, İkramlık Atölyeler Sokağı, Barlar Sokağı, Butik Oteller Sokağı üzere.)
 • Eski Ayvalık’ta küçük meydanlar oluşturarak, buraları günlük yahut haftalık etkinlikler yerine dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu çalışma, o bölgede yaşayan esnafa önemli bir gelir ve katma kıymet sağlayacaktır. (Örneğin; At Otomobilciler Meydanı, Köylüler Pazarı, Eski Gümrük Meydanı gibi)
 • Ayvalık; mübadele mutfağına sahip bir kenttir. Asırlık geçmişi olan ve hikayesi yazılan yemek çeşitlerine sahiptir. Bu yemeklerin unutulmaması ve gelecek nesillere da bırakılması için bölgede yöresel yemek atölyeleri açılmalıdır. Ayvalık’ın Avrupa Gastronomik Rotalar ağına katılması için hazırlıklar hızlandırılmalıdır.
 • Butik otel işletmeciliği yeni yüzyılın en değerli tüketici trendidir. Ayvalık’ta bilhassa küçük (butik) otel işletmeciliği ve konut pansiyonculuğu özendirilmelidir. Bilhassa, butik otellerde kesinlikle yeşil idare prensipleri (enerji, ısı, ışık tasarrufu) ve katı-sıvı atık programları ve sertifikaları uygulanmalıdır.
 • Özellikle Sarımsaklı bölgesindeki otellerin ve plajın paklığına, sistemine ve alt yapı (wc, duş vb.) imkanlarına kavuşturulması gerekmektedir. Mahallî halkı rahatsız edilmeden ortak akılla meseleler çözülmelidir.
 • Ayvalık’a mahsus ikramlık eşya sayısının ve çeşidinin artırılması için mahallî el sanatı atölyelerinin teşvik ve sübvanse edilmesi gerekmektedir.
 • Ayvalık ilçe hudutları içerisinde yer alan Küçükköy; bir bütüncül plan çerçevesinde programlanmalı ve köyün doğal dokusu ve yerleşik nüfusu rahatsız edilmeden, farklı bir konseptle kültür, sanat ve doğal peyzaj başlıkları öne çıkarılmalıdır. 
 • Ayvalık destinasyonundaki tarihi, kültürel ve arkeolojik eserler, yollar, oteller ve restoranlar hasılı bir yer yabancısı için günlük hayatta kullanılan tüm hizmet ve çekicilikler akıllı kent teknolojileri (aplikasyonlar, karekod sistemleri, GPRS uygulamaları, Google-maps gibi) yardımıyla kurgulanmalı ve taşınabilir teknolojiler yardımıyla kullanma kolaylıkları sağlanmalıdır.
 • Ayvalık’ta turizmin dönemlik anlayıştan kurtulup yılın 12 ayına  yayılabilmesi için, bilhassa hafta sonlarında alternatif faaliyetleri (festival, fuar, spor, kültür, ve turizm etkinliklerine) organize etmek ve ziyaretçi talebi oluşturmak gerekir. Bölgede konaklama işletmelerini disipline etmek emeliyle kesinlikle bir milletlerarası zincir otel grubununyöreye yatırım yapması sağlanmalıdır. Bu hem istihdam hem de başka zincir kümelerin bölgeye gelmesi için değerlidir.
 • Yıl içerisinde yapılan etkinlikler için kesinlikle bir yıl öncesinden bir aktiflik takvimi belirlenmeli ve ‘daha çok etkinlik’ yerine, ‘daha nitelikli etkinlikler’ yapılmalıdır.
 • Dünya’da Porto Fino’dan sonra 2. Hayat noktası olan Ayvalık’taki kırmızı mercanlar için müdafaa alanları oluşturulmalı bu çerçevede su altı ve su üstü fauna ve florasının korunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıyeten su üstü sporlarının da (kite surf, windsurf, yelken gibi) bölgede öncelenmesi için gerekli imkanlar yaratılmalıdır.
 • Ayvalık’ta merkezde bilhassa yaz aylarında önemli bir trafik sıkışıklığı ve oto park sorunu vardır.Hem Ayvalık hem de Cunda ‘datrafik sıkışıklığını rahatlatmak için iç deniz, ziyaretçileri taşıma ismine daha çok kullanılmalıdır. Bu noktada; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Haliç Tersanesinde yaptırdığı ve boğazda kullandığı deniz taksilerinden birinci etapta 4 adet sipariş verilebilir. Cunda, Ayvalık merkez, Sarımsaklı Gelin Kayası ve Şirinkent 4 ana iskele olabilir.
 • Günümüzün kısa uzaklıklar için ulaşım aracı, bisiklettir. Yeniden, dünyada seyahat eden şuurlu ve tabiata tutkun ziyaretçilerin tercihi de bisiklettir. Bu nedenle, bölgede Ayvalık, Cunda, Altınova, Küçükköy güzergahlarının bisiklet yolları ile buluşturulması gerekmektedir.
 • Ayvalık’taki turizmin sürdürülebilirliği için dünya ölçeğinde örneklerini gördüğümüz destinasyon idare örgütü emsal bir yapılaşmanın kesinlikle hayata geçirilmesi gerekmektedir. En uygun idare örgüt modeli de; Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği’nin (AYTUGEB) bu formata dönüştürülmesidir

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al
hacker site muğla escort göcek escort maltepe escort haberror.com pastetext.net Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort bayanlar mersin escort eryaman escort escort izmir Dudullu Escort
Manavgat Escort deneme bonusu https://www.turkcasino.net/ tokat escort cheapest viagra cheapest viagra