Ana Sayfa Kültür & Sanat 11 Mayıs 2023 184 Görüntüleme

Bayraktar Kızılelma Belgeselinin İlk Gösterimi İstanbul Kongre Merkezinde Yapıldı

Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA’nın geliştirme kademeleri ve Baykar’ın insansız hava aracı geliştirme seyahatini anlatan “Hedef KIZILELMA” belgeselinin birinci kısmı, İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen özel gösterimle izleyiciyle buluştu. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Baykar İdare Heyeti Lideri ve Teknoloji Başkanı Selçuk Bayraktar’ın mesken sahipliğinde gerçekleştirilen galaya iş, sanat, siyaset, medya ve spor dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Kongre merkezinde 3 başka salonda yapılan gösterimi tıpkı anda yaklaşık 5 bin kişi izledi. 

 

20 yıllık kuvvetli yolculuk

 

Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiinde yeni bir periyodun kapılarını açan ve tüm dünyada büyük ses getiren Bayraktar KIZILELMA MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) geliştirme serüveni “Hedef KIZILELMA” belgeselinin gösteriminde konuşan Selçuk Bayraktar, “ Ülkemize ulusal ve özgün insansız hava araçları kazandırma gayretimizin 20 yıllık kıssasını anlatan Gaye KIZILELMA belgeselinin birinci gösterimine gelerek bizleri yalnız bırakmadığınız, heyecanımıza ortak olduğunuz ve dualarınızı esirgemediğiniz için hepinize şükranlarımı sunuyorum. KIZILELMA seyahati tarihimizde de olduğu üzere asla kolay olmadı.
 İnişleri ve çıkışlarıyla, acısıyla tatlısıyla hayatın kendisi üzere güç lakin azimle, çabayla, dostlukla ve düzgün ahlakla hoşlaşan ağır bir serüven yaşadık. 

 Bizlerin en kıymetli gördüğü konu, dostlarımız ve yol arkadaşlarımız ile birlikte menzile varmak için verdiğimiz dosdoğru gayret oldu.  Yol arkadaşlarımızın bir kısmı fani dünyadaki vakitlerini tamamlayarak ahirete irtihal etti. Bugün artık ortamızda olmayan lakin anıları daima hafızalarımızda yer alan, ebediyete irtihal etmiş tüm yol ve dava arkadaşlarımızın isimlerini bir sefer de sizlerin huzurunda minnet ve rahmetle yâd etmek istiyorum. 

 

Şehit Yarbay Melih Gülova, Mehmet Aygün, Muhammed Şehmus Ersöz, Mert Bayraktar, Şehit Korgeneral Osman Erbaş, Tarık Kesekci, Hüseyin Özay, Erhan Arapoğlu, Hüseyin Doğan, Muammer Çetindağ… Yeriniz cennet, ruhlarınız şad olsun…

 Bayraktar KIZILELMA uçtukça isimleriniz semalarımızda her daim yaşayacak. Yeniden KIZILELMA’ya varabilmemizi mümkün kıldığı için milletimizin bir evladı olarak şükranlarımı iletmem gereken kaç isim ve kurum var. Hatta bir kısmının temsilcileri de ortamızda.

 

En başta 20 sene evvel tam bağımsız ulusal savunma sanayi vizyonunu maksat olarak koyan ve ona liderlik eden T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a en kalbi şükranlarımı iletiyorum.

 

Sahada bu teknolojiyi ülkemizin savunma ve güvenliği için kullanan, gelişmesi için adeta omuz omuza uğraş verdiğimiz; İçişleri Bakanlığı, Ulusal Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıklar ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerimi sunuyorum. 

 

Tam bağımsız ulusal savunma sanayi vizyonunu uygulayan ve tekrar birinci günden itibaren ülkemizin savunma teknolojilerinde bağımsız olması için ter döken, emek veren Savunma Sanayi Başkanlığına ve Liderimize şükranlarımı iletiyorum.

 

Teknolojiyi geliştirirken alanda ve hatta bazen cephede yol arkadaşlığı yaptığımız, ulusal kamera sistemlerini, dünyada muharebe paradigmasını değiştirmemize vesile olan mühimmatları geliştiren ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK, ve TÜBİTAK-SAGE’ye şükranlarımı iletiyorum.

 

Bizimle yol arkadaşlığı yapan kaç özel kesim kurumuna ve alt yüklenicilerimize de ayrıyeten teşekkür ediyorum.

 Gecesini gündüzüne katıp büyük fedakarlıklarla menzile daima birlikte koştuğumuz takım arkadaşlarıma ve ailelerine en içten şükranlarımı iletiyorum.

 

Ve son olarak; tam bağımsız ulusal savunma vizyonuna, Gök Vatan’da bağımsız ve hür olacağım diyerek dayanağını, duasını ve iradesini esirgemeyen aziz milletimize de şükranlarımı iletiyorum.

 

Bu akşam sizlerle, ülkemizin birinci insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA’nın birinci uçuşundan sonra, KIZILELMA’nın uçuş denetim bilgisayarının içine yazdığım bildirisi paylaşmak istiyorum. Bu iletisi elbette uçan bir robot olan KIZILELMA anlayacak değil. Bizlere ve gelecek kuşaklarımıza tarihin bu noktasında KIZILELMA’nın hangi ruhla ve ne gayeyle bu çabanın verildiğini hatırlatmak için tarihe düşülmüş bir not olması için yazıldı.

Şimdi o notu okuyorum.

 

Sevda Kuşun Kanadında…

 Bu ileti ülkemizin birinci insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA’nın birinci uçuşundan sonra, tarihe ve gelecek jenerasyonlara not düşmek için KIZILELMA’nın uçuş denetim bilgisayarının içine yazılmıştır. KIZILELMA, ismi üzere ulusal İHA gayretimizin en başından itibaren 20 yıldır hayalini kurduğumuz, varmayı hedeflediğimiz bir menzildi. Yaklaştıkça uzaklaşan, uzaklaştıkça bizleri ve çabamızı kamçılayan bir amaç. Rabbimize şükürler olsun Bayraktar AKINCI’nın birinci uçuşundan üç yıl sonra bu menzilin birinci durağına varmış olduk. Bizler bu çabayı merhum Babamız Özdemir Bayraktar’ın hayatını ve ruhunu adadığı üzere ülkemizin ve ordumuzun etrafındaki teknolojik kuşatmayı kırmak, semalarımızda hür ve bağımsız olalım diye yürüttük. 

 

Anamız Canan Bayraktar’ın bizlere nasihatinde ”Süt Hakkımdır” diyerek tabir ettiği üzere bu uğraşımızı her nefesimizde, her adımımızda Hakk bildiğimiz dosdoğru yoldan ayrılmadan, tüm manilere karşın ahlaktan, doğruluktan bir milim dahi taviz vermeden yürüttük. Ecdadımızın tıpkı Ergenekon Destanı’nda demir dağları eriterek, dağın içinden yol açıp yeni bir dünyaya yürüdüğü üzere KIZILELMA’nın birinci uçuşuyla, bizler de geleceğin hava muharebesini kuşatacak yeni bir dünyanın kapılarını açmış bulunuyoruz. Menzilin kapısını aralamış olsak da menzil birinci uğraşa başladığımız gün kadar uzakta. Azimle, uğraşla, inançla tepilecek yollar, eritilecek kaç çelik zırhlı maniler var. 

 

Bayraktar KIZILELMA, kapılarını açıp birinci adımımızı attığımız bu yeni dünyada, tıpkı Bayraktar TB2 SİHA’mızın dünya muharebe paradigmasını değiştirdiği üzere artık takipçi değil oyun kurucu, kural koyucu olduğumuzu perçinleyen bir müjde.

 Ülkemizin ulusal teknoloji serüvenindeki KIZILELMA’sı ise TEKNOFEST’te milyonlarca gencimizle buluşan teknolojide tam bağımsızlık mefkuresinin tepeye çıkartılmasıdır. Ulusal teknoloji geliştirme tutkusunun tüm alanlara yayılıp, muasır medeniyetlerle yarışır halde her alanda önder olma tez ve uğraşıyla gelecek jenerasyonlara aktarılmasıdır.  

 Son olarak Bayraktar KIZILELMA’ya;

 

Zalimin hasmı, mazlumun dostu ol. 

 Biz seni çok bekledik, sabırlı ve azimli ol. 

 Adın üzere kararlı, menzile varmak için adımlarında sabit ol. 

 Hakk yolda dosdoğru ve korkusuz ol. 

 Seni Allah’a ısmarladık KIZILELMA… 

Bu çabaya adım atmamıza vesile olan Ulusal Teknoloji Atağı ülküsünün öncü ismi;

 Babamız, Liderimiz, Rehberimiz, Dostumuz Özdemir Bayraktar…

 

Mekânın cennet, Ruhun şad olsun…

 

12 Aralık 2022

 

Uçuş Denetim Bilgisayarı Kalıcı Hafıza Birimi

 İnsanlar doğarlar, yaşarlar ve kesinlikle ölürler… 

İyi niyetlerle, düzgün amellerle hayatını kutlu bir davaya, azimle, uğraşla vakfedenlerin ruhları ise, o çabayı sürdürenlerle birlikte yaşamaya devam eder… Hepinizi hürmetle selamlıyorum.

 

Sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

Çekimleri aylar sürdü

 

Baykar tarafından büsbütün öz kaynaklarla ulusal ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA’nın geliştirme öyküsü ile Baykar’ın yaklaşık 20 yıldır devam eden yüksek teknolojiye sahip ulusal ve özgün insansız hava aracı geliştirme seyahati “Hedef KIZILELMA” belgeselinde yer alıyor. 

 

Yönetmenliğini AKINCI belgeselini çeken Altuğ Gültan ve Burak Aksoy’un yaptığı belgesel için İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Ulusal Teknoloji Merkezi ve Bayraktar KIZILELMA test faaliyetlerinin yürütüldüğü Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde aylarca süren çekimler yapıldı. Şubat 2022’de başlayan belgesel projesi yaklaşık 9 ayda tamamlandı. 

 

İki kısım olacak

 

İki kısım olarak yayınlanacak belgesel, Bayraktar KIZILELMA’nın 14 Aralık 2022 tarihindeki birinci uçuşuşuna kadar geçen müddette yaşananları ve Türkiye’nin birinci ulusal insansız hava araçlarını geliştiren firması Baykar ile Bayraktar ailesinin dünden bugüne yaşadığı şiddetli süreci husus alıyor. Amaç KIZILELMA belgeselinin birinci kısmı Baykar’ın YouTube kanalında da yayınlanıyor. Devam eden post yapım çalışmalarının tamamlanmasının akabinde kısa bir müddet sonra belgeselin 2. kısmı de yeniden Baykar’a ilişkin YouTube kanalında gösterime girecek.

 

Selçuk ve Haluk BAYRAKTAR anlatıyor

 

Baykar İdare Şurası Lideri ve Teknoloji Başkanı Selçuk Bayraktar ile Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, kendileriyle gerçekleştirilen röportajlarda KIZILELMA’yı ve Baykar’ı çocukluklarından başlayarak bugüne kadar perde gerisinde kalan gerçeklerle anlatıyor. Amaç KIZILELMA belgeseli ile tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği Türkiye’nin yüksek teknoloji eseri Bayraktar insansız hava araçlarının kıssası de seyirci ile buluşuyor.

 

Askerler, mühendisler ve gazeteciler

 

Hedef KIZILELMA belgeselinde Baykar’ın yüksek teknoloji geliştirme serüvenine tanıklık eden emekli askerler, mühendisler ve gazeteciler süreci kendi pencerelerinden anlatıyor. Ortalarında eski Genelkurmay 2. Lideri emekli Oramiral Ergin Saygun ve emekli Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük’ün de bulunduğu emekli askerler, Bayraktar Ailesi ile yollarının nasıl kesiştiğini ve Baykar’ın geçtiği kuvvetli yolu kendi şahitlikleri ile aktarıyor. Ulusal Teknoloji Atağı mefkuresinin öncü ismi merhum Özdemir Bayraktar’ın kardeşi Ömer Bayraktar, çeşitli engelleme teşebbüslerine karşın azimle ve pes etmeden yürütülen çaba sayesinde muvaffakiyete ulaşan serüveni, Bayraktar KIZILELMA Belgeselinde birinci ağızdan izleyicilere anlatıyor. 

 

Havacılık tarihinde birincilere imza attı

 

Şimdiye kadar iki prototipi muvaffakiyetle üretilen Bayraktar KIZILELMA insansız savaş uçağı, 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri ortasında düzenlenen TEKNOFEST 2023’te taarruzi insansız hava aracı Bayraktar AKINCI, beşerli savaş uçakları SoloTürk ve Türk Yıldızları ile tekraren filo konseptinde kol uçuşları gerçekleştirerek havacılık tarihinde birincilere imza attı. Havacılıkta yeni bir çağın kapılarını açan Bayraktar KIZILELMA’nın geliştirme ve üretim faaliyetleri devam ediyor. Ulusal insansız savaş uçağının 2024 yılında seri üretimine geçilmesi planlanıyor.  

 

TCG Anadolu’dan birinci uçuş 2025’te

 

Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar TB3 SİHA, dünyanın birinci SİHA gemisi olacak TCG Anadolu’nun 10 Nisan’da gerçekleştirilen envantere kabul merasiminde uçuş güvertesinde yerini aldı. Merasimde üretilen ikinci prototipi sergilenen Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’nın 2025 yılında TCG Anadolu gemisinden uçuş testlerine başlaması hedefleniyor. İstanbul ve İzmir’de ziyarete açılan TCG Anadolu Gemisi, Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar TB3 SİHA’yı şimdiye kadar yüz binlerce vatandaşımız ziyaret etti.

 

Rekor müddette uçtu

 

Baykar’ın yüzde yüz öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar KIZILELMA projesi 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim sınırından çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar KIZILELMA, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini hızlı bir halde muvaffakiyetle tamamladıktan sonra 14 Aralık 2022 tarihinde birinci uçuşunu gerçekleştirdi. Bayraktar KIZILELMA bir yıl üzere rekor bir müddette gökyüzü ile buluştu.

 

Akıllı filo otonomisiyle görev

 

Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, hava-yer misyonlarıyla birlikte yapay zekâ kabiliyetiyle hava-hava muharebesi icra edecek. Bayraktar KIZILELMA insansız savaş uçağı düşük radar kesiti sayesinde sahip olacağı düşük görünürlük ile Türkiye için güç çarpanı olacak. Kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine ile muharebe alanında ihtilal gerçekleştirecek bir platform olacak Bayraktar KIZILELMA, bu yeteneği sayesinde denizaşırı vazifelerde kıymetli rol üstlenerek Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik misyonlar yapacak. 8.5 ton kalkış tartısı, 1500 kg yararlı yük taşıma kapasitesine sahip olan Bayraktar KIZILELMA, ulusal AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak. Ulusal olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan Bayraktar KIZILELMA, akıllı filo otonomisi ile vazife yapabilecek.

 

Harp alanında istikrarlar değişecek

 

İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif hareketlerle beşerli savaş uçakları üzere hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar KIZILELMA, yerli hava-hava mühimmatları ile hava amaçlarına karşı da aktiflik sağlayacak. Bu kabiliyetleriyle harp alanında istikrarları değiştirecek. Türkiye’nin caydırıcılığında çarpan tesiri yapacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi çekebilir

Kartepe’de Sömestr Eğlencesi

Kartepe’de Sömestr Eğlencesi

hack forum hacker site Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort bayan gaziantep escort
antalya escort muğla escort hack forum bahis forum deneme bonusu forum onwin giriş babilbet giriş fethiye escort bahis siteleri deneme bonusu veren siteler cosmiczozo.org en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu