Ana Sayfa Gündem 25 Ocak 2023 131 Görüntüleme

Muğla’da Tarımın Yüzyılı Başladı

Tarımda hayata geçirdiği projelerle farkındalık yaratan Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü, son 3 yılda hayata geçirdikleri çalışmaları kıymetlendirerek, 2023 yılında Muğla tarımını daha güzel amaçlara taşıyacak yeni proje ve çalışmalarını düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı. Türkiye Yüzyılının “Tarımın yüzyılı” olacağını söyleyen Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, tarımın ulusal savunma kadar kıymetli olduğuna değinerek besin erişiminin kendi üretimimizin olmazsa olmazı olduğunu söz etti. Birebir vakitte düzenlenen basın toplantısına Muğla’nın farklı ilçelerinde üretim faaliyetlerine devam eden üreticiler katılarak muvaffakiyet kıssalarını anlattı.

Muğla’da üç yıl içerisinde elde edilen ziraî kalkınma ivmesini sayılar ve istatistiklerle paylaşan Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Türkiye Cumhuriyeti ziraî iktisatta dünyanın on büyük ülkesinden biridir. FAO ve OECD sayılarında Türkiye üst üste iki yıl 4.5 milyar dolar ihracat fazlası veren bir ülkedir. Bugün geldiğimiz noktada, birinci önceliğimiz Sayın Bakanımızın önderliğinde tüketicinin sağlıklı besine daha ekonomik ulaşmasıdır. Bizim de Muğla’da gayemiz budur” diye konuştu. 

“Muğla’da ezberler bozuldu” diyen Saylak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu bereketli topraklarda üretim yapan bir çiftçi ailenin çocuğu olarak, evvel üreticinin yanında olacağız, sonra ortak akılla tarımda Muğla’nın tüm paydaşlarıyla birlikte yol yürüyeceğimizi söyledik. Muğla’da tarım ve turizm birbirinin alternatifi değil, el ele kol kola gidecek dedik. Zira Muğla yalnızca kıymetli bir turizm destinasyonu değil, nüfusunun yüzde 54’ü hala kırsalda yaşayan, mikroiklim özelliğiyle çok varlıklı eser desenine sahip bir tarım kentidir.”

Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, daha sonra 2019 yılından bu yana Muğla’da gelişen tarım üretimini ve kentin tarım vizyonunu sayılarla anlattı. Muğla vilayet genelinde toplam 2 milyon 70 bin dekar tarım alanı olduğunu ve 51 bin çiftçinin üretim faaliyetini sürdürdüğünü belirtti. Bunun 1 milyon dekarının zeytinlik, geri kalanının ise zerzevat, nadas ve süs bitkisi alanı olduğunu söyleyen Saylak, Muğla tarımının en büyük handikaplarından birinin İstanbul, Ankara üzere büyükşehirlerden Muğla’ya gelerek tarım yerlerini satın alan ve atıl bırakan nüfus olduğunu tabir etti. Saylak “Üretim yapılmayan arazi varlığı bizim için önemli bir kayıp” dedi.

Saylak, 2022 yılında Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen projeler ve ulaşılan amaçlar hakkında şu rakamsal bilgileri verdi: “İl Müdürlüğümüzün eğitim, çiftçi toplantısı, kurs ve demonstrasyon çalışmaları kapsamında eğitim alan çiftçi sayısı 2022 yılında 30 bine ulaştı. Yeniden tıpkı periyotta 13 ilçede 32 bin 580 birinci kademe öğrencisine tiyatro oyunu aracılığıyla ulaşılarak tabiat sevgisi ve etraf tahribatı konusunda farkındalık sağlandı.”

SU ESERLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN DENİZLERİMİZE DE SAHİP ÇIKIYORUZ

Muğla tarımına 2022 yılında 238 milyon TL Bakanlık takviyesi verildiğine dikkat çeken Saylak, “Bu sayı 2018’de 103.3 milyon TL idi.2022 yılında ziraî ve su eserleri ihracatında da değerli bir muvaffakiyet kazandık. 2018 yılında toplam 556 milyon dolar olan ziraî ve su eserleri ihracatı, 2022 yılına gelindiğinde 885 milyon 178 dolara ulaştı. Bu sayının 804 milyon doları yalnızca su eserlerine aittir. Muğla, Türkiye’nin su eserleri yetiştiriciliğinde liderliğe oturmuştur. Alabalık üretiminde de yavru balık üretiminde 26 bin 500 tonla geçtiğimiz yıl ikinciliğe imza attık. Bu periyotta üzerimize görev olmayan işleri de yaptık. Türkiye’de su altı dalış timi kuran tek Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü olduk. Zira bizim için öncelik; tarım, turizm ve etraf. Muğla’nın bu hoşluğuna yakışan, topyekün bir kalkınma çabası veriyoruz. Sosyo-ekonomik refahın yükseltilme gayreti bu. Biz denizlerimizi pak tutarsak, sürdürülebilir su eserleri yetiştiriciliğini gelecek nesillere da aktarabiliriz. Bu bizim boynumuzun borcudur.2022 yılında 65 farklı noktada 20 bin metrekare hayalet ağı denizlerimizden temizledik. Biz yalnızca üretmiyoruz, denizin tabanını de temizliyoruz. Son üç yılda 361 bin adedi göllere, 220 bin adedi ise denizlerimize olmak üzere 580 bin yavru balığı tabiata bıraktık.”

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞI TEŞVİK EDİYORUZ

Muğla’da hayvancılık projelerine de büyük ehemmiyet verdiklerini anlatan Barış Saylak, büyükbaş hayvan sayısının 265 bin 784’e, küçükbaş hayvan sayısının ise yüzde 32’lik artışla 579 bin 317’ye ulaştığını kaydetti. Hastalıktan Ari İşletme sayısının 2018 yılından bu yana 17 kat artarak 154’e çıktığını anlatan Saylak, GEKA ve YİKOB işbirliğiyle hayata geçirilen Seydikemer Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (TDİOSB) de Bakanlık tarafından onaylanarak müteşebbis heyetinin oluşturulduğunu açıkladı. Tarımdaki yeni yaklaşım, büyükbaş hayvan konusunda birtakım kaygıları beraberinde getiriyor. Birinci öncelik, büyükbaş hayvan sayısını artırmak değil artık. Zira, Türkiye su yoksulu bir ülke. Büyükbaş yetiştiriciliğinin olmazsa olmazı, kaba yem bitkilerinin çok sulanmaya muhtaçlık duymasıdır. Biz bunun yerine küçükbaş hayvancılığı desteklemeye ve teşvik etmeye kıymet veriyoruz.” diye konuştu.

Muğla’nın bir öteki başat eserlerinden biri olan çam balının, orman yangınları ve global ısınma üzere etkenler nedeniyle sıkıntı bir periyot yaşadığını belirten Saylak, vilayetimizde yaklaşık 1 milyon koloni sayısıyla ortalama 8 bin ton çam balı üretildiğini ve 5 bin ailenin geçimini arıcılıktan sağladığını anlattı. Saylak Apiterapik İhtisas İnovasyon Merkezi kapsamında genç arıcılara eğitimler verildiğini söyledi.

“SİZ KÂFİ Kİ ÜRETİN, BİZ SİZE DAYANAK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, son periyotta kırsal kalkınma yatırımlarına verilen desteklemeler hakkında da detaylı bilgi verdi. 2022’de birinci defa makine ekipman desteklemesi yapıldığını ve bin 55 çiftçiye ulaşıldığını anlatan Saylak, şöyle devam etti: “Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında, 2018 yılında 3.569.000TL hibe ödemesi yapılırken, 2022 yılında % 597,14 Artışla 21.311.824,41 TL hibe ödemesi yapılmıştır. Uzman Eller Projesi kapsamında Vilayetimizde 11 proje onaylanmış bunlardan 11 adet projeye 1.068.809,94 tl ödeme yapılmıştır.”

Saylak, öbür ziraî bilgilerle ilgili şu bilgileri verdi:

  • 2018 Yılında 148.042 dekar olan mera kışlak ve yazlak varlık alanımızı  yeni tespit çalışmalarımızla %23,5 ’lik artışla 182.861 dekara çıkardık
  • 2004-2019 yılları ortasında 6.550 dekarda mera mera ıslah ve amenajman çalışması yapılırken 2020-2021-2022 yıllarında 18.846 dekar alanda projemiz başlamış ve devam etmektedir.
  • Börülce üretiminde Türkiye 1’incisi, yağlık zeytin üretiminde Türkiye 2’ncisi, sofralık domates ve kabak üretiminde Türkiye 3’üncüsü olduk.
  • Tıbbi ve aromatik bitki yayım ve kümelenme projesi kapsamında 2022 yılında 1 milyon 764 bin 410 adet fide dağıttık.

 

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ BAŞŞEHRİ BİZİZ.

Muğla’da zeytin ve zeytinyağı üretimine yönelik kaliteyi artırma gayeli projeleri de uyguladıklarını söyleyen Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’deki zeytin varlığı, 197 milyon adet. Biz zeytine sahip çıkmaya devam ediyoruz.  Sayın Valimizin Başkanlığında Muğla’da bir Zeytin A.Ş. kurulması istikametinde planlarımız mevcut. Tüm firmalarımızı dahil ederek, en yakın vakitte kol kola omuz omuza tüm amaçlarımızı bu şirket üzerinden hayata geçirmeyi planlıyoruz. İş birliği ve güç birliğiyle, ortak akılla, bu sorunu da aşacağız. Mart ayında başlayacağımız, üzerinde uzun vakittir çalıştığımız bir projemiz daha var. Olive Türkiye’yi Muğla’dan başlatacağız. Zeytin ve zeytinyağının başşehri biziz. Hiç kimse gücenmesin. Biz iddialıyız.”

2023 YILI HEDEFLERİ

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, basın toplantısında kurumun 2023 yılı maksatlarını de tek tek sıraladı. Yerelde Kırsal Kalkınma Modeli; Muğla projesi ile kentin farklı noktalarında Muğla eserlerinin tüketici ile buluşturulacağı satış mağazaları kurulacağını anlatan Saylak, tekrar bu periyotta Milas’ta Topraksız Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulumunun da gerçekleştirileceğini belirtti. Saylak, 2023 yılı amaçları ile ilgili kelamlarını şöyle sürdürdü:

“6 milyon 735 bin TL ihale bedeli ile 15 metre uzunluğunda yaklaşık 4 metre eninde,530 beygir gücünde çift makinalı su eserleri denetim ve kontrol gemisi ihale süreci devam etmektedir. Bu gemi yalnızca denetim ve kontrollere acil müdahale etmekle kalmayacak bunun yanında barındırdığı aygıt ve teknolojiler ile çok istikametli olarak kullanılacaktır. Vilayet Müdürlüğümüzde kurulan dalış grubu ile birlikte hem su altında hem su üstünde araştırma çalışmaları yapılabilecektir. Buzağı Kalkanı ve Buzağına Sahip Çık projelerimiz, devam etmektedir. Bayan Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği kapsaında bin bayan üreticimize 10 bin koyun ve 400 koç dağıtacağız. 2023 yılında 1.3 milyon tıbbi ve aromatik bitki fidesini daha toprakla buluşturacağız. Çayır ve mera ıslah projelerimizi tıpkı şeklide sürdüreceğiz. 2023’te toplam 4 bin 456 dekar alanda yapacağımız projemiz Bakanlığımızca onaylandı. Seydikemer Dere ve Köyceğiz Döğüşbelen’deki mera alanında yapılacak iki projenin iktisada geri dönüşü 5 milyon 125 bin TL’dir.”

Özellikle turizm dalında besin israfına da dikkat çeken Barış Saylak, Türkiye’de tüketim alışkanlıklarını değiştirmek ve israfı önlemek ismine gazetecilerden de takviye beklediklerini söz ederek şunları söyledi: “Türkiye her yıl 8 milyon ton gıdayı çöpe atıyor. Kişi başına 93 kilo düşüyor! Üretmek o kadar güç ki. Üretilen yaş zerzevat meyvenin, besinin yarısı çöpe atılıyor! Alışkanlıklarımız, tüketim ve beslenme alışkanlıklarımız, her şey dahil turizm yaklaşımı bunun en büyük nedelerinden biri. Su kaynaklarımızı nasıl korumak zorundaysak, besinimizi da korumak zorundayız. Bu bahiste, basından takviye istiyoruz. Dünyada 1 milyar insan obezite ile gayret verirken, 800 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya! Bu çok kıymetli bir konu.”

KIRSALDA YAŞAYAN GENÇLERE, UZMAN ELLER DESTEĞİ

Üreticilere de seslenen Barış Saylak, “Doğru üretim yapan tüm çiftçilerimize ‘gelin sizi destekleyelim’ diyoruz. Biz Muğla’da da kırsal kalkınma dayanaklarımıza üreticilerimizin başvurmasını istiyoruz. Kapı kapı dolaşıyoruz bu dayanakları vermek için. Uzman Eller Projemizle, üniversitelerimizin ilgili kısımlarından mezun olan genç nüfusumuzun kırsalda üretmesini teşvik etmeye çalışıyoruz. Her bir genç kardeşimize 250 bin TL kırsalda yaşama şartıyla hibe vereceğiz. Artık kırsala dönüş vakti geldi.” diye konuştu. Saylak, bu hedefle kırsalda hayat şartlarını güzelleştirmek için üç Bakanlığın harekete geçtiğini söyledi.

Muğla’da mahallî idareler ve STK’lar tarafından ‘tarım’ ismine birtakım teşebbüslerde bulunulduğunu söyleyen Saylak, tüm âlâ niyetli teşebbüsleri desteklediklerini lakin tarıma yararı olmayacak faaliyetler konusunda da uyarmaya devam edeceklerini kaydetti. Saylak, şunları söyledi: “İyi niyetle bu işleri yapmaya çaba eden sivil toplum kuruluşları ve lokal idareler var. Bu işlerin uzmanı, yüzü aşkın yıldır tecrübesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Bırakın biz işimizi yapalım, siz de işinizi yapın. Yarın tarım yapılacak alanları bir kuruş katma bedel yaratmayacak eserlerle doldurmayın. Buna da “tarımı destekliyoruz” demeyin. Düzgün niyetli tüm yaklaşımlara hürmetim var, ama bilin ki yeterlilik yapmıyorsunuz. Gelin, madem kaynak ayıracaksınız bize sorun. Drone ile ilaçlama yapamazsınız örneğin. Hangi lokasyonda ne var bilmeden, havadan ilaçlama yapamazsınız.”

Basın toplantısı, daha sonra Muğla’nın başarılı üreticilerinin basın mensuplarına takdimi ile devam etti. Dalaman, Datça, Milas, Yatağan, Fethiye’den gelen üreticiler, projelerden aldıkları dayanaklarla işletmelerini nasıl büyüterek geliştirdiklerini gazetecilere anlattı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

hack forum hacker site Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort bayan gaziantep escort
antalya escort muğla escort hack forum bahis forum deneme bonusu forum onwin giriş babilbet giriş fethiye escort bahis siteleri deneme bonusu veren siteler cosmiczozo.org en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu