Ana Sayfa Gündem 15 Kasım 2022 87 Görüntüleme

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Kadın Semtevi hizmete açıldı

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Bayan Semtevi açılışında konuşan Lider Batur, “Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyetin bir temsilcisi olan, bayan hakları savunucusu, pahalı hocamız Nermin Abadan Unat’ın isminin, bu hoş binada yaşayacak olması Konak Belediyesi’nin bu periyot içinde yaptığı en onurlu işlerden biridir. Kanal yaparız, yol yaparız, öteki binalar yaparız lakin burada Cumhuriyet yaşayacak” dedi. 101’inci yaşını kutlayan Nermin Abadan Unat da çok duygulandığını ve İzmir’in kendisindeki yerinin başka olduğunu tabir ederek, “İzmir Atatürk’ün kurtardığı kent, öteki kentleri de kurtardı lakin İzmir öteki türlü. Bunu bana yaşattığınız için çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Konak Belediyesi’nin restore ederek kente kazandırdığı, Tarihi Kentler Birliğinden Muvaffakiyet mükafatı alan ikizevler binası, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Bayan Semtevi ismiyle hizmete açıldı. 101 yaşındaki Hukukçu, Sosyolog, Siyaset ve Bağlantı Bilimci Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın iştirakiyle düzenlenen açılış merasiminde duayen hocayla birlikte Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Ege Bayan Buluşması Platformu Koordinatörü Şengül Baysak, İstanbul Bayan Kuruluşları Birliği koordinatörü Av. Nazan Moroğlu, Pen Muharrirler Derneği Lideri Gazeteci Muharrir Zeynep Oral, CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından ve ilçe yöneticileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, Konak Kent Kurulu meclisleri, akademisyenler, bayan kooperatifleri, bayan dernekleri ve bayan sivil toplum kuruluşları lider ve temsilcileri ile muhtarlar yer aldı. Türkiye’de, irtibat bilimlerinin oluşumuna katkı veren öncü isimlerden, bayan hakları, siyaset ve göç hususlarında çok kıymetli birincilere imza atmış olan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın hisli anlar yaşadığı açılış büyük bir vefa örneği oldu.

Batur: Burada Cumhuriyet yaşayacak

Açılışta konuşan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın ismini belediye meclisinde oybirliğiyle alınan kararla semt merkezine verdiklerini hatırlattı. Onur duyduklarını söz eden Lider Batur, “Bugün, bizim için onurlu bir gün. Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyetin bir temsilcisi olan, bayan hakları savunucusu, bedelli hocamız Nermin Abadan Unat’ın isminin, bu hoş binada yaşayacak olması Konak Belediyesi’nin bu devir içinde yaptığı en onurlu işlerden biridir. Kanal yaparız, yol yaparız, öbür binalar yaparız lakin burada Cumhuriyet yaşayacak. Cumhuriyetin prensiplerini savunan, ona gönülden bağlı, bayan haklarının savunucusu çok kıymetli hocamızın isminin burada yaşaması bizim için başka bir onur. Bu hususta oybirliğiyle karar alan bütün meclis üyesi arkadaşlarıma başka ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Bu ülkeyi bayanlar kurtaracak

Unat’ın, İzmir’in değerli bedellerinden olduğunu lisana getiren Lider Batur, “Göçle Almanya’dan Türkiye’ye gelip, İzmir Kız Lisesi’nde tahsiline devam eden, Nermin Abadan Unat’ı biz İzmirli kabul ediyoruz. İzmir’in en kıymetli bedellerinden birisi. Bu kıymetlerin yaşarken anılması, onların onurlandırılmasıdır lakin asıl onur bizimdir. Az evvel gördünüz, benim gözlerim doldu. Gelecek sene bana bir sınıf ayarlayın, bu sınıfta çocuklara tekrar eğitim, öğretim vereyim dedi. Heyecana bakınız” diye konuştu. Batur, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu tertibi sağlayan başta Şengül Baysak olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İşte, bayan dernekleriyle, bayan oluşumlarıyla, sivil inisiyatifle birlikte çalışmanın en hoş örneği bu. Bizi uyardılar, bize yol gösterdiler biz de bu onurlu çalışmayı yerine getirdik. İşte, burada bayan kuruluşlarının çok bedelli temsilcileri var. Aslında çalıştığımız sivil toplum örgütlerinin yüzde 50’sinden fazlası bayan dernekleri. Bu ülkeyi bayanlar kurtaracak, bayanlar yine ayağa kaldıracak. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyeti yine ayağa kaldıracağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

Unat: İzmir’den çok büyük sadakat gördüm

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, alkışlar eşliğinde gerçekleştirdiği konuşmasında kendisini hala birçok eski öğrencisinin arayıp, ziyaret ettiğini ve bu durumun kendisini çok duygulandırdığını söz etti. İzmir’in kendisindeki yerinin öbür olduğunu, bunun bir his problemi olduğunu belirten Unat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çok duygulandım. Âlâ ki ben İzmir’e gelmişim diyorum. Sanki öbür yer de bu türlü yapar mıydı, onu bilmem lakin İzmir’den çok büyük sadakat gördüm. Bunun anlatılması mümkün değil. His sıkıntısı. Karşılıklı bir sevgi ve şükran. Kolay olmadı benim burada okumam. Değişik yerlerde, değişik evlerde… Karşıyaka’da, Kordon’da, Alsancak’ta… Akrabalarım Güzelyalı’da. Hepsi yardım ettiler. Natürel herkes birebir formda yardım etmedi. Bana en fazla yardım eden, en az imkanı olan. Onun için hepsine çok minnettarım lakin beni hatırlayacakları aklımın ucundan bile geçmedi. Bu demek ki yaşlanmanın mükafatı ve galiba bu İzmir’e has. Atatürk’ün kurtardığı kent, öbür kentleri de kurtardı ancak İzmir öteki türlü. Bunu bana yaşattığınız için çok teşekkür ederim.”

Nermin Hoca’dan Konak’a özel ders

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, Konak’a bir sonraki gelişinde, ismini taşıyan semt merkezinde gençlerin dersine girmek istediğini söyledi. İsteği, heyecan ve memnunlukla karşılanan Unat, “Yapabileceğim bir şey var; bir daha geldiğim vakit, Sayın Belediye Lideri beni bir sınıfa sokar ve sınıfta hangi mevzu öğretilecekse ona hazırlanırım, o çocuklara ders veririm. Onlara yeni ufuk açmak hoş, burada genç bir dinleyici var. Onun gözlerinden anlıyorum; bir şeyler daha öğrenmek istiyor. O öğrenmek isteyen gözler, onlar çok hoş. O da İzmir’e has” dedi.

Baysak: Aydınlanma ışığı hiç sönmeyecek

Ege Bayan Buluşması Platformu Koordinatörü Şengül Baysak, tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi. Baysak, “101 yaşındaki Nermin Hocamız bugün ortamızda ve Konak’ta yuvasında. Sevgili Nermin Hocamıza bayan haklarından hukuka, siyasete, omurundaki her alanındaki öncülüğüne ve emeklerine olan sonsuz şükran, minnet ve hürmetlerimizi sunuyoruz. 1921 yılında doğan, 9 yaşında babasını kaybeden, 14 yaşında hiç Türkçe bilmeden Macaristan’dan İzmir’e, Tilkilik semtine gelen, tahsil gördüğü İzmir Kız Lisesi’ne en yakın semtte, Konak’ta Nermin Hocamızın ismini Ege Bayan Buluşması Platformu ve Konak Belediyesi işbirliğinde yaşatıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Sevgili Nermin Hocamız, Nermin Abadan Unat, Semt Merkezi’nin içinde yer alan ismi anı odasında yaşamaya, bayanlara ve gençlere ilham olmaya devam edecek ve aydınlanma ışığı hiç sönmeyecek. Bedelli Liderimiz Abdül Batur’a, çok özverili çalışan çalışma arkadaşlarına şahsım ve platformum ismine sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda birlikte çıktığımız Avukat Nazan Moroğlu’na, gazeteci muharrir Zeynep Oral’a başından bu yana yanımızda olduğu için çok teşekkür ediyoruz, Güzel ki varsınız” dedi.

Moroğlu: 100 yıllık bir heyecan

İstanbul Bayan Kuruluşları Birliği koordinatörü Av. Nazan Moroğlu, konuşmasında, öğrencisi olduğu Nermin Abadan Unat’tan övgüyle kelam etti. Prof. Dr. Unat’ın “Mücadele kazandırır” kelamına dikkat çeken Moroğlu, “Bugün hakikaten tarihi bir gün yaşıyoruz. Hocam, hakikaten yeterli ki hocam oldunuz. Sizin o uğraş gücünüzü, ‘mücadele kazandırır’ sözünüzü hiç unutmuyoruz. Cumhuriyetin kazanımlarının, Atatürk ve yol arkadaşlarının bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimizin, hukuk devletimizin, bayan erkek eşitliğinin yolundayız. Bu çabayı sizlerden öğrendik. Bayrağı teslim aldık. Umuyorum layıkıyla taşıyoruzdur. Biz de bu bayrağı gençlere vereceğiz. Artık sizin ‘mücadele kazandırır’ sözünüzü burada odaları gezdiğim vakit gördüm. Burada bayanlar öğrenecek, güçlenecek ve güçlü bir Türkiye’yi yüzüncü yılımızda aydınlığa daima birlikte taşıyacak. Belediye Liderimiz Abdül Batur’a ve yol arkadaşım Şengül Baysak’a teşekkür ediyorum. Nermin Hocamızın isminin bu türlü kıymetli yerlerde devam ettirilmesi çok kıymetli. 100 yıllık bir heyecan bu. Hocamı hürmetle selamlıyorum” diye konuştu.

Oral: O yalnızca bir öncü değil tıpkı vakitte devrimci

Pen Müellifler Derneği Lideri Gazeteci Müellif Zeynep Oral, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ile olan anılarını anlattı. 101 yaşındaki Unat’ın hepimizden daha mücadeleci, devrimci ve genç olduğunu söyleyen Oral, “Böyle hoş bir mücevheri bize ve bizden sonraki jenerasyonlara teslim ettikleri için Sayın Belediye Liderimize ve Ege Bayan Buluşması Platformuna teşekkür ediyorum. Çok değerli bir iş yapıyorsunuz” dedi. Oral kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sevgili Nermin Abadan Unat’a sonsuz bir şükran ve minnet borcumuz var. Zira o, bayan hakları ve insan hakları başta olmak üzere hukuktan siyasete, irtibattan bilim insanlığına, bayan olmaya uzanan, ömrün her alanında örnek oluşturdu. Öncü kişiliğini ileri sürdü. Emeğini, yeteneklerini, savunduğu prensipler ve insanlık uğruna cömertçe sundu. Dik ve onurlu duruşundan asla ödün vermedi. Benim için o yalnızca bir öncü değil birebir vakitte devrimci. Dudağındaki kırmızı ruju, bana sorarsanız, haksızlıklar karşısında isyanı simgelediği için rujsuz çıkmaz. Birebir vakitte onun mücadeleci azminin de simgesidir. Üzerinde taşıdığı renklerle de karanlığa geçit vermeyeceğini ilan eder. 101 yaşında hem feminen, hem hepimizden daha sıkı bir feminist. Günümüzdeki karşı ihtilal eforlarına, karanlık başlara, karanlık emel ve hareketlere karşı çıkmaktan asla vazgeçmedi ve vazgeçmeyecek. Zira hayatta en kıymet verdiği unsurlar demokrasi, laiklik, hakkaniyet, adalet ve bayan erkek eşitliği. Bunlar olmadan demokrasi olmayacağı şuurunu hepimize öğretenlerin başında geliyor. Kitaplarını okuduğumda bir cümlesi, var ki beni hiçbir vakit terk etmedi. ‘ben öğretmenliği çok sevdim ve daima sürdürdüm. Zira öğretirken tıpkı vakitte öğreniyordum’. Bu aydınlık bir Türkiye için hepimize yol gösteren bir cümle.”

Anı odası oluşturuldu

Açılış konuşmalarının akabinde Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Bayan Semtevi açılış kurdelesi daima birlikte kesildi. Unat’ın ismini taşıyan semt meskeninde tıpkı vakitte Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Anı Odası da kuruldu. Unat’ın rölyefi ve hayat hikayesinin yer aldığı giriş katındaki anı odasında Unat hocaya ilişkin fotoğraf, kitap, mükafatlar üzere şahsî eşyaları bulunuyor. Bayanlara yönelik hizmet veren merkezde el sanatları, meslek ve hobi kurslarının yapılacağı atölyeler yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

FDA Belgesi | instagram takipçi satın al
hacker site muğla escort göcek escort maltepe escort haberror.com pastetext.net Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort bayanlar mersin escort eryaman escort escort izmir Dudullu Escort
Manavgat Escort deneme bonusu deneme bonusu https://www.turkcasino.net/