Ana Sayfa Gündem 19 Nisan 2023 112 Görüntüleme

Sıhhatte Şiddetle Çabanın Simgesi Olan ‘Dr. Ersin Arslan’ın Akabinde Neler Değişti?

Dr. Ersin Arslan, Gaziantep Eğitim Araştırma Hastanesinde göğüs cerrahı olarak çalışıyordu. Bir kanser hastasını ameliyat etti, taburcu olan hasta meskenine gitti, akabinde hastaneye farklı bir şikayetle geri döndü ve hayatını kaybetti.

Hasta yakınının 17 yaşındaki torunu yaşanan durumdan Dr. Ersin’i sorumlu tuttu ve vazifesi başındaki hekimin hayatına son verdi. Hastaneye bıçakla girebildi, tabibi katletti. Hastanenin ismine ‘Dr. Ersin Arslan’ ismi eklendi…Aradan 11 yıl geçti, Türkiye’de hala tıpkı olaylar acı bir biçimde yaşanıyor. Yaşanmasın diye özel günler ilan ediliyor, hareketler gerçekleştiriliyor ancak toplumsal şiddete bağlı olarak sıhhatte şiddet  olayları da ne yazık ki azalmıyor, hızlanarak artıyor. Sıhhatte şiddetin son bulması için neler yapılmalı, Dr. Ersin’in öldürülmesinden sonra neler değişti, değişti mi?

Sağlıkta Şiddetle Gayretin Simgesi Olan ‘Dr. Ersin Arslan’ın Akabinde Neler Değişti?

Türkiye’nin dünü ile bugünü ortasında değişmeyen, süregelen olaylar ve olgular ortasında birinci sıralarda yer alan hususların başında ‘şiddet’ konusu geliyor! 11 yıl evvel 17 Nisan’da bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak vazifesi başında öldürülen Dr. Ersin Arslan olayının akabinde Türk Tabipler Birliği (TTB) 17 Nisan’ı ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Gayret Günü’ olarak ilan etti. O günden bugüne değişim ne yazık ki olumlu tarafta olmadı, sıhhatte şiddet olayları tırmanarak, sürat kesmeden devam etti. Tabibe şiddet olayları sona ermedi. Bilim Sıhhat Haber Ajansı (BSHA), sıhhatte şiddet konusunda bir simge olarak hafızalara kazınan “Dr. Ersin Arslan’ın” öldürülmesinin akabinde neler değişti?’ sorusunu Gaziantep Tabip Odası Lideri Prof. Dr. Mehmet Yılmaz’a ve hekimin ağabeyi Erkan Arslan’a sordu. 

Sağlıkta Şiddetle Çabanın Simgesi Olan ‘Dr. Ersin Arslan’ın Akabinde Neler Değişti?

“İçimizde Tek Okuyan Ersin’di, Bu Halkın Evladıydı”

Kendisi de sıhhat bir çalışan olan Abi Erkan Arslan, “Kardeşim Dr. Ersin’in öldürüldüğü o günü anlatırken hala güya gerçek değilmiş üzere anlatıyorum. Ersin daha ortaokulda doktorluk hayalleri kuran, hekim olmak için çok çalışan, emek harcayan biriydi. Mefkureleri vardı. 6 çocuklu bir ailenin 5 numarasıydı. İçimizde tek okuyan oydu. Babası marangozdu, annesi mesken hanımıydı. 11 yıl geçti, acımız hala çok taze. Sıhhatte şiddet olaylarına başvuranlara verilen cezalar ağır olmalı, fakat ne yazık ki bu türlü değil! Hayatının baharında bir hekimi öldüren biri içeriden çıkıp olağan hayatına devam edebiliyor. Bu kabahatleri işleyen şahıslara sıhhat hizmetlerinden faydalanmalarında kısıtlamalar konulmalı! Tabipler içimizden birileri, halkla tabipler ortasına uçurum konuyor,  bu türlü bir algı yaratılıyor. Bu algının son bulmasını sıhhatte şiddetin sona ermesini diliyoruz” dedi. 

Sağlıkta Şiddetle Uğraşın Simgesi Olan ‘Dr. Ersin Arslan’ın Akabinde Neler Değişti?

11 Yıl Geçti Tabipler Hala Öldürülüyor!

Gaziantep Tabip Odası Lideri Dr. Mehmet Yılmaz, “Dr. Ersin Arslan’ın vefatının üzerinden 11 yıl geçti. Doktorlara yönelik şiddete hala bugün de dikkat çekmeye çalışıyoruz. Lakin 11 yıldan beri bunun üzerine yeni olaylar yaşanıyor. Her gün basından, toplumsal medyadan hastanelerde yaşanan şiddet olaylarının haberlerini duyuyoruz. Yakın tarihte Konya’da bir tabibimiz bir güvenlik vazifelisi tarafından öldürüldü, çok sayıda tabip tekrar misyonları başında öldürülmeye devam etti. Bu olayların yaşanması doktor ve sıhhat çalışanlarının amaç gösterilmesiyle ilişkilidir. Bize “doktor efendiler, giderlerse gitsinler diyen bir zihniyet, elini hastanın cebinden çek” diyen zihniyet üzere örnekler halkın tabiplere karşı reaksiyon duymasına neden oluyor. Bu türlü bir idare anlayışının olması durumunda tabibe şiddetten uzak durabilir mi halk?” diye konuştu. 

Dr. Ersin’in Ağabeyi Anlatıyor: Marangoz Bir Babanın 6 Çocuğundan Tek Okuyandı!

48 yaşındaki Abi Erkan Arslan da sıhhat dalında çalışıyor. 25 yıldır sıhhatte farklı ünitelerde çalışan Abi Arslan, “Alaylıyım” ben diyor ve devam ediyor, “Ben şu anda sıhhat bölümünde kalp damar cerrahisi ünitesinde perfüzyonist olarak çalışmaktayım. 6 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuyum. Bizi başkalarından ayıran Türkiye’ye mal eden acı bir husus var. Hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ailesi olmamız. Ersin, anne babamızın 5’inci çocuklarıydı. Ailede tek okuyan oydu. Ortaokuldan itibaren hayaliydi okumak, lise yıllarında üniversite imtihanına girdi ve öğretmenlik kazandı. Fakat gitmedi, bir yıl daha çalıştı ve Trabzon’da  tıp fakültesini kazandı. Marangoz bir babanın çocuğuydu, geçim ezası çeken bir ailenin evladıydı. Öğrenciliğinde de çok başarılıydı. TUS imtihanına girdi 2006 yılında, Gaziantep Göğüs Cerrahisi kısmını kazandı. O günü 11 yıl sonra bugün anlatırken bile güya gerçek değilmiş üzere anlatıyorum. Bu türlü bir şeyin bizim başımıza geleceğini hiç iddia etmiyordum. Mesleği yaşatmak olan bir tabibin, mesleği uğruna uğruna ölmesi bana çok acı geliyor” dedi. 

Öldükten Sonra Makalesi Yayımlandı

Abi Erkan Arslan, Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinin akabinde 2016 yılında Nobel Edebiyat Ödüllü Bilim İnsanı Aziz Sancar’ın editörlüğünü yaptığı bir mecmuada makalesinin yayınlandığını söyledi. Erkan Arslan, “Ersin daima cerrah olmak istiyordu. Bende ağabeyi olarak cerrah olması tarafında fikrimi belirtiyordum. Kliniğin baş asistanı oldu, ameliyatlar gerçekleştirdi, burada hoca olma maksadı vardı. Milletlerarası mecmualarda makaleleri çıktı. 16 tane makalesi vardı. Öğretim üyesi olma hayali vardı. Kendisini hoca olmaya ayarlıyormuş. 1 makalesi vefat ettikten sonra yayınlandı” dedi.  

Cezalar Caydırıcı Değil, Şiddet Cürmü İşleyenlere Sıhhat Fiyatlı Olmalı!

“Kardeşim 84 yaşındaki kanser hastasını ameliyat etti. Sonra taburcu etti. 10 gün sonra dahili sorunlardan rahatsızlanarak geri gelen bir hasta vefat etti. Hastanın 17 yaşındaki torunu tarafından hayatının baharında katledildi” diyerek konuşmasına devam eden Erkan Arslan, “Belki de artık o kişinin cezası bitmek üzeredir, tahminen de çıkmıştır. Bu çeşit hataların cezaları ne yazık ki kısasa kısas değil. 17 yaşında olduğu için indirimler yapıldı. Ersin gitti, öteki kimseye bu türlü bir şey olmasın tüm dileğimiz bu. Empati kurmamız lazım. Sıhhat bölümünde çalışma şartları ağır, tabiplerin de çalışma şartları ağır, hiçbir şey şiddet uygulamak can almak için legal olamaz. Cezaların caydırıcı olması gerekir, bir ailenin bir devletin okuttuğu bir insanı hiçbir şey yokmuş üzere gelip öldüremezsin. Bunu yapıyorsan da cezasını layıkıyla çekmen lazım. Hastaneye benim kardeşimin ismi verildi artık bu kişinin ya da yakınlarının bile gelip o hastaneye toplumsal teminatlarıyla tedavi olmaları ya da olacak olmaları benim tüylerimi ürpertiyor. Bu hataları işleyen beşerler, bir hekimi öldüren canını alanlar sağlıktan faydalanmamalıdır! Parayla sıhhat hizmeti almalılar!” isteğini lisana getirdi. 

Hekim Bir Kardeşimiz Vardı, Onun Bir Gururu Vardı!

Dr. Ersin Arslan’ın katledilmesinden sonra hayatlarında çok büyük bir mahrumluk olduğunu söyleyen Erkan Arslan, “Ersin’den sonra hayatımızda büyük bir mahrumluk oldu. Doktor kardeşimiz vardı, onun gururu, saygınlığı, bir duruşu vardı. İşte bundan yoksun kaldık. Güler yüzlü, sevgi dolu kardeşimizi kaybettik. Bize akıl veren, kaygımıza derman olan canımızı kaybettik. Acımız büyük. Hiçbir doktorun tabip yakınının başına bu türlü bir şey gelmesin bu şiddet sona ersin. Herkes cezasını layıkıyla çeksin!” formunda konuştu. 

Hekimlere Karşı Algı Yaratılıyor!

Dr. Ersin’in öldürülmesinden sonra neler değişti? sorumuzu cevaplayan Abi Arslan, “Doktorlar hala tedavi yaparken korkuyorlar, hastaya yaklaşıp tedavi uygularken otosansür uyguluyorlar. Çok makûs şeyler, doktorlar baskı altında! Ersin ve öldürülen tüm hekimler, sıhhat işçileri bu halkın çocuklarıydı. Ersin’in babası marangozdu, annesi mesken hanımıydı. Uzaydan gelmedi bu hekimler! Hepsi içimizden birileri. Niçin farklı bakılıyor. Onlar tabiptir onlar insanlara üstten bakar onlar varlıklı üzere algılar neden yaratılıyor. Neden bu halk doktora düşman kesiliyor? Yüreğimiz yanıyor umarım hiçbir hekimimize bu türlü bir şey yaşamasın!” cümlelerini söyledi. 

Hekimler Neden Göçüyor? 

Gaziantep Tabip Odası Lideri Mehmet Yılmaz’a sorduk, tabip göçünde sıhhatte şiddetin tesiri ne kadar büyük diye. Yılmaz şunları söyledi: “Bu ülkede halk hekimleri  kendisine gaye olarak görüyor. Her gün toplumda birçok şiddet olayı yaşanıyor. Sıhhatteki şiddet toplumsal şiddetten ayıramayız. Bu mevzuda kesinlikle toplumsal eğitimin sağlanması gerekiyor. Covid-19 Pandemi sürecinde doktorlar vazifelerinin başlarında bulundular, hastalarını korumak için şartsız çalışmaya devam ettiler. 217 arkadaşımızı kaybettik. Tekrar zelzelede de birebir halde doktorlar özveriyle misyon aldılar, canlarını bilgiler. 3 bine yakın tabip kaydı alındı. Zelzele bölgelerine gittiler. Bu kadar özverili çalışan bir kümeye karşı olayların bu biçimde sürat kesmeden devam etmesi, her gün yeni bir şiddet olayının ister sıhhatte ister diğer bir alanda yaşanması lakin toplumsal şiddetle açıklanabilir. Durum bu türlü olunca da doktorlar farklı ülkelere gidiyorlar. 2023 yılının birinci ayında yurt dışına giden doktor sayısı 770’ler civarında. Her sene bir sene öncesinden daha fazla doktor yurt dışına gitmiş. 2022 yılının tamamında yurt dışına giden tabip sayısı 1600’lerdeyken, bu yılın birinci üç ayında yurt dışına giden doktor sayısı 770’tir. Neden bu türlü oluyor? Hak aramak zorunda kalıyorlar, asistanlık diyorsunuz, eğitim diyorsunuz, şiddet diyorsunuz, nöbet diyorsunuz… Hasebiyle bu bahisler insanı yoruyor. Bilhassa tıp eğiminde niteliksel bedellerden uzakta kaldık, niceliksel bir ekip kıymetlerin gerisinden koşuluyor. Tıp eğitiminin ehemmiyeti ortaya konmuyor. Bu nedenle de doktor göçü oluyor. Hak aramak zorunda kalmıyor doktor, saygınlığı var, şiddete maruz kalmıyor, kalıyorsa da çok minimal.” 

Sistemdeki Aksaklıkların Tek Sorumlusu Hekim Mu?

“Sağlıkta şiddetle çabada alınması gereken tedbirler, bir sorunu çözmeye çalışıyorsak şiddetin nedenlerini sorgulamaya şiddetin nedenleri ortadan kaldıracak sıhhat siyasetlerinin hayata geçirilmesi için uğraş edilmesi gereklidir” diyen Tabip Odası Lideri Yılmaz, “Sürekli sıhhatte bir dönüşüm programı şiddeti daha da körüklemiştir. Nedense sıhhatteki bütün sorunların temeli hekimmiş üzere görünüyor. Bu sistemin içerisinde bir tek hekim mu var? Sıhhat bakanı var, bakan yardımcıları var, müsteşarlar var, hastane genel müdürleri var, başhemşireler var, hastane müdürleri, muavinleri var. Bu sistemin uygulanmasındaki tek sorumlu tabip mudur?” sorusunu sorarak açıklamalarına son verdi.  (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

instagram takipçi satın al
hack forum hacker site Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort bayan gaziantep escort
tokat escort muğla escort hack forum bahis forum deneme bonusu forum babilbet giriş fethiye escort bahis siteleri deneme bonusu veren siteler cosmiczozo.org