Ana Sayfa Ekonomi 11 Mayıs 2023 178 Görüntüleme

Türkiye’nin gıda ihracatındaki yeni hedefi 50 milyar dolar

Dünya’da ömrün ve tarımın başladığı Anadolu topraklarında milyonlarca üreticinin binbir emekle ürettiği eserler, binlerce ihracatçı tarafından dünyayla buluşturuluyor. Dünya genelinde 200’den fazla ülkenin sofraları her gün 3 öğün Türk besin eserleriyle kuruluyor. 

Yıllık 25 milyar dolar besin eserleri ihraç eden Türkiye, önümüzdeki 10 yıllık periyotta besin eserleri ihracatını 50 milyar dolara çıkaracak üretim ve ihracat potansiyeline sahip.

Milyarlarca insanın protein, karbonhidrat ve yağ gereksinimini karşılayarak, dünya sofralarına bir lezzet şöleni sunan Türk çiftçisi, yıllık 70 milyon ton bitkisel üretim yapıyor. 72 milyonun üzerinde küçük ve büyükbaş hayvan varlığına sahipken, yıllık 800 bin ton üzeri su eserleri, 2,4 milyon ton kanatlı dalında üretim hacmine ulaşmış durumda. 55 milyon ton taze meyve zerzevat üretiyor.

Süt eserlerinden bakliyatlara, et eserlerinden unlu mamullere, taze meyve sebzelerden kuru meyveye, zeytinyağından dondurulmuş besinlere, su eserlerinden zeytine, defneden bulgura, kekikten haşhaşa, kirazdan çipuraya, ayvadan levreğe, incirden alabalığa turşulardan salçalara binbir çeşit tarım eserinde dünyanın gereksinimini üreten Türk üreticisi Avrupa’da ziraî hasılada birinci sırada yer alırken, dünya liginde birinci 10 ülke ortasında bulunuyor

3 milyon hektar tarım toprağı üretim dışı kaldı

Türkiye’de son 20 yılda 3 milyon hektar tarım alanının ziraî üretim alanları dışında kalmasına, global iklim değişikliği üretimi tehdit eder boyutlara gelmesine rağmen teknolojiye yatırım yapan Türk çiftçisi üretimini artırıyor, dünya sofralarına besin arzını artırarak sürdürüyor. 

Tarım topraklarındaki azalışa rağmen dünya nüfusundaki artış nedeniyle ziraî üretimin artması bir mecburilik olarak ortada duruyor. Bu durum verimliliğin artmasını gerekli kılıyor. 

Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 21,5’lik dilimini yapan ve tarım eserleri ihracatında başkan olan Ege İhracatçı Birlikleri Liderleri 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili görüşlerini paylaştılar

Eskinazi; “Gıda ihracatında gaye 50 milyar dolar”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi; “İhracatı ziraî üretimin devamlılığının sigortası olarak görüyoruz. Türkiye’nin besin ihracatında başkan pozisyondayız. Su eserleri, meyve zerzevat mamulleri, zeytin, zeytinyağı, kuru meyve, odundışı orman eserleri, yağlı tohumlar bölümlerinde dünyanın güçlü üreticileri ve ihracatçıları ortasındayız. TURQUALİTY ve URGE Projeleriyle, Fuarlar, Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Tertipleriyle besin ihracatımızı artırmak için vites artırıyoruz. Besin ihracatında klâsik ihraç pazarlarımız Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve Rusya Federasyonu’nda pozisyonumuzu korurken, ABD ve Japonya pazarında büyümek için çalışıyoruz. Türkiye, 10 yıllık vadede 50 milyar dolar besin eserleri ihracatı hedeflerken, Ege Bölgesi olarak bu ihracatın 12,5 milyar dolarlık dilimini yapma gayreti içinde olacağız” 

Uçak; “Tarımsal üretim TDİOSB’lerle artacak”

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak; “Küresel ısınma üretimi her geçen gün daha fazla tehdit ediyor, ziraî üretim alanları kuraklaşma ve kentleşme nedenleriyle daralıyor. Dünyanın nüfus artışı nedeniyle ziraî üretimimizi artırma mecburiyeti var. ARGE faaliyetlerinin ağır yapıldığı, verimliliğin sınır safhaya ulaştığı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleriyle ziraî üretimde sürdürülebirliği sağlayabiliriz. Türkiye bu sayede iç tüketimini karşıladığı üzere besin eserleri ihracatını da önümüzdeki yıllarda hedeflediği sayılara ulaşabilir. Yaş meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri dalları olarak 2022 yılında Türkiye genelinde 5,5 milyar dolarlık ihracat yaptık. Bu ihracata Ege Bölgesi olarak 1 milyar 250 milyon dolarlık katkı sağladık. Tarım dalında üzerinde yoğunlaşmamız gereken bir öbür başlıkta gençlerin tarım kesimine yönelmelerini sağlamak. Bu başlık üzerine de projeler geliştiriyoruz” 

Işık; “Deprem bölgesindeki 11 vilayette üretim aksamamalı”

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık; “TİM Tarım Komitesi olarak 6 şubat sarsıntısından etkilenen bölgeleri ziyaret ettik. Bu vilayetler Türkiye’nin narenciye, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, kuru meyve, pamuk, karpuz, salçalık biber, kuru soğan, buğday, zeytin ve zeytinyağı başta olmak üzere çok kıymetli besin ambarı. Bu bölgede sulama sistemleri, personellik, lojistik, sürece tesisleri başta olmak üzere önemli kayıplar var. Bu kayıpların bir an evvel giderilmesi ve üretimin aksamadan sürmesi gerekiyor. Bu 11 ilimiz Türkiye’nin gereksinimini karşıladıkları üzere 2022 yılında 7,4 milyar dolar ihracata imza atmıştı. Zelzele bölgesindeki üretimi ayağa kaldırmalıyız. Gerçekten dünya genelinde 8 milyar insanın besin muhtaçlığı her yıl yüzde 1,3 artıyor. Bu muhtaçlığı üretimimizi artırarak ulaşabiliriz. Dünya’da sağlıklı besine yöneliş var. Türkiye’de Ege Bölgesi’nin öncülüğünde 35 yıldır organik üretim yapılıyor. Uygun tarım uygulamaları ve organik üretimle dünya genelinde Türkiye’de üretilen besin eserlerine talebi artırmak için çalışıyoruz”

 

Girit: “İhracatta yasaklarla üreticiyi ya da tüketiciyi koruyamayız

Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit; “Türkiye Avrupa’nın en büyük levrek üreticisi ve dünyanın en büyük ikinci levrek ihracatçısıyken, çipura üretiminde dünya birincisi, ihracatında dünya ikincisiyiz. Alabalıkta dünya üçüncüsüyken, yumurtada dünya ikincisi pozisyonundayız. Eser gamımızdaki tüm ürünlerin ihracatında dünya genelinde birinci 10 ülke ortasında yer alıyoruz. Dünya’nın 3 öğün protein açığını kapatmasına yardımcı oluyoruz. 2022 yılında ihracatta 4 milyar doları aştık. İhraç eserlerine yasaklamalar getirerek üreticiyi ya da tüketiciyi koruyamayız. Ziraî üretimde anlık kararlar her vakit üretime ve ihracata ziyan veriyor. Biz kendi dalımızda uzun yıllar çabalayarak ihraç pazarlarını oluşturuyoruz. Bir akşam alınan kararla getirilen kısıtlamalar ihraç pazarlarında bizleri sıkıntı duruma sokarken, üreticilerimizin emeklerinin heba olmasına yol açıyor”

Öztürk: “Hububat bakliyat yağlı tohumlar besin ihracatının lideri”

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Muhammet Öztürk; “Türkiye’nin 25 milyar dolarlık besin ihracatının 11,2 milyar dolarlık dilimini hububat bakliyat yağlı tohumlar bölümü olarak tek başımıza gerçekleştirdik. Türkiye’nin besin ihracatının yüzde 42’sini yaptık. Türkiye’nin dış ticaret açığı verdiği bitkisel yağ, buğday, arpa, mısır, bakliyatlar başta olmak üzere Anadolu topraklarında yetişebilen tarım eserlerinin üretiminin artması için ağır uğraş gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ziraî üretimimizi gerçek bir programla artırdığımız takdirde yıllık ihracatımız artacağı üzere, 2022 yılı sonunda 18,6 milyar dolar düzeyinde olan besin ithalatımızın daha da gerileyeceğine inanıyoruz” 

Umur: “Virginya ve burley tütünü üretimi artacak”

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Lideri Ömer Celal Umur; “Türkiye oryantal tütün üretiminde dünya önderi. Türkiye’de üretilen tütün mamullerinde kullanılacak tütünün kademeli olarak yüzde 30’unun Türkiye’de üretilmesi zorunluluğunun gelmesi virginya ve burley tipi tütün üretiminde artışı beraberinde getirdi. Bilhassa Virginya tipi tütün üretiminde 3 yıllık periyotta 10 milyon kilolara geldik. Oryantal tütünde 2021 yılında 35 TL olan kilogram fiyatı, 2022 yılında 70 TL’ye yükseldi. Tütün fiyatlarındaki yüzde 100’lük artış Ege Bölgesi’nde 26 bin olan üretici sayısının 30 bine yükselmesine yer hazırladı. Türk tütün kesimi; 2022 yılını 828,9 milyon dolarlık ihracat performasıyla geride bırakırken, 2023 yılında 900 milyon dolar ihracat hedefliyoruz. 2022 yılında Ege Bölgesi’nde 26 bin üretici, 37 milyon kilo tütün üretimi yapmışken, 2023 yılı için tütün ihracatçısı firmalar, 30 bin üreticiyle kontrat yaptı. Üretici sayısındaki artışın rekolteye de olumlu yansıması ve Ege Bölgesi’ndeki tütün üretiminin 45 milyon kiloya yükselmesi bekleniyoruz.”

Er: “Zeytincilik dalı altın çağını yaşıyor”

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Lideri Davut Er; “Türkiye’nin zeytin ağacı varlığı son 20 yılda 90 milyondan 192 milyona çıktı. 2023 yılında 735 bin ton sofralık zeytin rekoltesiyle dünya liderliğine yükselirken, zeytinyağında 422 bin tonluk rekolteyle dünya ikincisi pozisyonuna geldik. İhracatta da her ay yeni rekorlar kırıyoruz. 6 aylık devirde zeytinyağı ihracatımız 92 bin ton olurken, döviz karşılığı 407 milyon dolara yükseldi. Dönem sonunda zeytin ve zeytinyağı ihracatımızın 1 milyar doları görmesini umut ediyoruz. Son yıllarda dikilen zeytin ağaçlarının randıman hale gelmesiyle birlikte sofralık zeytinde 1 milyon 200 bin ton, zeytinyağında 650 bin ton rekolteye ulaşacağız. İhracatta da 1,5 milyar dolar düzeyine ulaşacağız. Tamamı yerli girdi olan zeytincilik dalının ihracatındaki tüm katma kıymet ülkemize kalacak. Üreticilerimize ve markalı ihracata takviye verildiği takdirde ambalajlı eser ihracatımız artacak kazanan Türkiye olacak.” 

Gürle: “Kekik ve defnede dünya lideriyiz”

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Ali Fuat Gürle; “Türkiye’nin odundışı orman eserlerinde defne ve kekik lokomotif eser olurken, bu iki eserde ihracatta dünya önderiyiz. Bu iki eserde ve pek çok odundışı orman eserleri ihracatını Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliğimiz domine ediyor.  Dünya genelinde tuzdan kaçış ve baharatlara bir yöneliş var. Tüketiciler sağlıklı besinlere yöneliyor, üreticilerimiz tüketici ülkelerin beklentilerine nazaran üretim yaptıkları takdirde kekikte kısa vadede 25 bin ton, orta vadede 40 bin ton kekik üretebilir ve ihracat yapabiliriz. Bu maksatla kekik üreten çiftçilerimize yönelik her yıl tertipli eğitimler yapıyoruz ve kekik üretiminde kıymet vermeleri gereken konuları paylaşıyoruz” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

hack forum hacker site Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort bayan gaziantep escort
antalya escort muğla escort hack forum bahis forum deneme bonusu forum onwin giriş babilbet giriş fethiye escort bahis siteleri deneme bonusu veren siteler cosmiczozo.org en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu